Fotowoltaika to jedna z nowoczesnych metod pozyskiwania energii. Opiera się na wykorzystaniu promieni słonecznych do produkcji prądu. Jest to metoda bardzo przyjazna dla środowiska Ziemi, ponieważ nie powoduje emisji dwutlenku węgla. Z poniższego artykułu można dowiedzieć się, od czego uzależniona jest cena pozyskiwania energii w ten sposób.
Czy to się w ogóle opłaca?
Jak najbardziej tak! Chociaż montaż instalacji fotowoltaicznej będzie raczej kosztownym przedsięwzięciem, zwróci się ono w postaci niższych rachunków za energię. Przy założeniu, że panele fotowoltaiczne zaspokoją 100% potrzeb energetycznych domostwa, można mówić o oszczędnościach wynoszących ponad tysiąc złotych w skali roku. Jednak nawet przy konieczności dokupienia energii oszczędności będą zauważalne.
Od czego zależy cena?
Na pytanie ile kosztuje fotowoltaika nie da się odpowiedzieć w jednym zdaniu. Wynika to z faktu, że jest ona uzależniona od kilku zmiennych czynników. Są to:
– zakładana moc instalacji; jest rzeczą oczywistą, że instalacje o większej mocy będą droższe
– rozmiar instalacji; im większa powierzchnia paneli, tym wyższa cena
– doświadczenie firmy; ze względu na wieloletni staż na rynku niektóre firmy mogą żądać wyższych kwot za swoje usługi
– rodzaju ogniw fotowoltaicznych; rynkową normą jest fakt, że panele monokrystaliczne są droższe od polikrystalicznych; wynika to głównie z różnic w wydajności
Składowe instalacji a cena
Na to, ile kosztuje fotowoltaika wpływa także stosunek części instalacji do całości. Można bowiem spróbować oszczędzić na jednym komponencie, a na innych nie. Zwyczajowo panele fotowoltaiczne pochłaniają najwięcej, bo aż 45% zainwestowanych środków. 20 przypada inwerterowi, tyle samo oprzyrządowaniu, a 15% samemu procesowi montowania instalacji. Jeśli już na czymś oszczędzać, to najlepiej na oprzyrządowaniu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy?
Wybierając firmę, która zamontuje instalację fotowoltaiczną należy koniecznie zwrócić uwagę na cenę, jaką oferuje. Zakładając, że średnia cena takiej usługi zawiera się w przedziale 15-25 tysięcy złotych, powinno podchodzić się z dużą nieufnością do podmiotów ceniących się znacznie poniżej dolnej granicy przedziału. Bardzo często są to usługodawcy nieuczciwi, montujący panele szybko psujące się lub o miernej wydajności.
Podobnie jest z przekraczaniem górnej granicy. Prawdopodobnie taka firma zawyża ceny przykładowo operując przekonaniem, że wyższa cena oznacza wyższą jakość.